Търсене на източници в архив
Национален исторически конкурс за ученици от 8 до 12 клас
Организатор: фондация „Ценности”
Какво е архивът?
Архивите събират материали, които трябва да бъдат съхранени за поколенията. Най-често това са писмени източници от ведомства, съдилища и други служби, както и плакати, карти и снимки.
Също така могат да се намерят материали на неправителствени организации (дружества, фирми) или на частни лица (дневници, писма, речи, снимки …), които се считат за ценни.
Видове архиви
Както съществуват различни библиотеки, така има и различни видове архиви, в зависимост от това какво съхраняват:
- Държавните архиви съхраняват предимно документи на учреждения (централни и местни органи на власт и управление), организации, предприятия, както и такива от личен произход.
- Църковните архиви пазят книги, в които са записани кръщенета, погребения, венчавки.
- Частните архиви съдържат документи на частни лица или семейства, които не са били предадени в държавните архиви.
- Архивите на медии съхраняват филми, записи на радиопредавания, вестници, списания.
- Училищните архиви съхраняват предимно училищна документация.
- Специализираните архиви пазят документи на предприятия, сдружения, партии и други юридически лица.
Подготовка за посещение в архив
За да не се върнете в къщи разочаровани и с празни ръцеq след първото си посещение в архива, обърнете внимание на следните указания. Преди да отидете в архива:
- прегледайте наличната литература
- конкретизирайте темата си
- запишете си различни ключови думи
- работното време на читалните на държавните архиви е от понеделник до петък от 8,30 до 17,30 часа, без прекъсване.
- Лица, ненавършили 16 години, могат да използват архивни документи, ако имат пълнолетен придружител или представят нотариално заверено пълномощно
- Лицата, желаещи да използват архивни документи, подават заявление (по образец) в читалнята на архива, в който се съхраняват документите, или по кореспондентски път.
- По искане на читателите архивите издават читателски карти за срок от 1, 6 или 12 месеца, валидни в рамките на една календарна година, които дават право на достъп до читалните на всички архиви в агенцията и за използване на документи по повече от една тема.
- за състава и съдържанието на архивните фондове ще се ориентирате чрез преглеждане на създадените архивни справочници - списъци на фондовете, на частичните постъпления и на спомените; пътеводители, инвентарни описи, каталози, прегледи и др.
- за да поръчате интересуващите ви архивни документи, трябва да изпишете следните искови данни на документа: ф. № ...., оп...., а.е...., л..... (ф. - фонд; оп. - опис; а.е. - архивна единица; л. - лист)
- архивите изготвят и предоставят копия на съхраняваните архивни документи, след поръчка и заплащане
- повече информация за достъп и ползване на държавните архиви можете да получите на следния адрес: http://www.archives.government.bg/index.php?lang=bg&page=21
В архива
Обсъдете темата си със специалист от архива, който да ви насочи и ориентира в наличните фондове, представляващи интерес за вас.
Записвайте точно данните на използваните документи. Поръчайте копия на най-важните за вашето изследване.
Анализ и интерпретация на архивни документи
Подложете документите на критичен анализ, установете дали липсва информация и помислете как и къде можете да я намерите и допълните: други архиви, очевидци, литература?
Методически насоки за участници и научни ръководители
© 2007, EUSTORY